Ako začať s Judom?

Kedy začať?

Na začiatok si treba zvážiť, či sa judu chceš venovať skutočne. Ak teda máš chuť športovať, začať môžeš kedykoľvek! Ideálnym vekom na začatie s judom u chlapcov ako i dievčat je vek od 6 – 12 rokov. Pohybové schopnosti sa individuálne líšia.

Čo potrebuješ?

Na začiatok sú to pohodlné tepláky, tričko alebo mikinu (bez gombičiek, zipsu, dlhý rukáv, prezuvky (slúžia na prechod medzi šatňou a telocvičňou – na žinenke sa cvičí naboso) a hygienické potreby. Neskôr judisti cvičia v kimonách, čo zo začiatku nie je nutné.

Čo sa naučíš?

Judo je bojové umenie, spôsob sebaobrany, ale najmä olympijsky šport, ktorý všestranne rozvíja telesnú zdatnosť ako aj psychickú odolnosť cvičenca – judoka. Filozofia juda kladie veľký dôraz na techniku a psychické schopnosti, prostredníctvom ktorých dokáže judista v prípade potreby eliminovať aj podstatne silnejšieho protivníka. Nezanedbateľnou súčasťou cvičenia judo je aj jeho etika, ktorá prispieva k harmonickému rozvoju osobnosti cvičiaceho a najmä v prípade mládeže má aj silný výchovný charakter.

Judo je síce individuálny šport, ale tréningy sú možné len v kolektíve, takže judista pravidelne rozvíja aj svoje sociálne zručnosti. Pre hyperaktívne deti je judo vynikajúcim spôsobom odreagovania sa a „vybitia“ nadbytočnej energie či agresivity, ktorá sa môže uvoľniť pri úpolových hrách či samotnom zápase.